festival rokodelcev

Mateja Kuhar // Društvo Birka, Voolina

od leta 2010 vodi delavnice magičnega polstenja volne v Studiu BIRKA ter oblikuje izdelke pod blagovno znamko VOOLINA.

V zadnjem letu se je polstenju pridružilo tudi oblikovanje gline, obe ustvarjalni tehniki pa imata zelo veliko podobnosti med samim procesom oblikovanja izdelkov.

Mateja ima posebej rada suho polstenje – polstenje različnih vlaken živalskega izvora (volna, kamelja, pasja in mačja dlaka, dlaka alpak, svila,…) s posebno iglo. Tak način oblikovanja je zelo dolgotrajen, rezultat pa so manjši dekorativni izdelki, kot so dekorativne živali, nakit, slike ipd.

A prava čarovnija se zgodi pri mokrem polstenju: ovčjo volno namreč polijemo s toplo vodo in milnico, nato pa pričnemo z nežno masažo volne. Vsako volneno vlakno je prekrito z luskami – teh seveda ne vidimo s prostim očesom. Ko vlakna zmočimo, se luske razprejo, z našim masiranjem pa se luske vedno bolj zatikajo med druge luske in tako se prične magija procesa polstenja: Iz posameznih dlak nastane kompaktno blago, seveda brez šivanja… Mokro polstenje je najstarejša tehnika izdelave tekstila, starejša celo od tkanja, saj zanjo potrebujemo samo ovčke, milo in vodo.

Ponudba za šole
Naziv delavnice in predstavitve:
Polstenje
Starostna skupina:
1. VIO, 2. VIO, 3. VIO, SŠ
Cena in trajanje delavnice:
po dogovoru
Opis delavnice:
Od dlake do polsti: Polstenje ovčje volne je staro tisočletja. Je starodavna tehnika izdelave tekstila, starejša od tkanja, pletenja in ostalih. Je čarovnija, saj zgolj z milnico, toplo vodo ter glajenjem, valjanjem, drgnjenjem vlaken nastane kompaktno blago oz. izdelek. Posebnost polstenja je, da je to "brezšivna" tehnika, kar pomeni, da celoten izdelek oblikujemo brez šivanja. Učenci na predstavitvi spoznajo vlakna živalskega in rastlinskega izvora, ki jih lahko tudi potipajo, spoznajo sam proces polstenja, kako je potekal in še poteka pri nomadskih ljudstvih ter kako ga uporabljamo v namene oblikovanja uporabnih in umetniških izdelkov (z otipljivimi primeri).
Opis delavnice 2:
Polsteno milo: Dišeča delavnica oblikovanja polstene prevleke za trdo milo je čaroben dogodek, pri katerem otroci spoznajo lastnosti ovčje volne ter njeno sposobnost, da se ob drgnjenju sprime v brezšivno robustno tkanino. Od legend o nastanku polsti preko zgodovine polstenja do lastnega doživetja in dišečega izdelka prejmejo učenci lepo in zanimivo izkušnjo, ki jih lahko spodbudi k pogostejšemu oblikovanju z rokami, kar neposredno vpliva na možgane in center za komunikacijo, poveča samozaupanje ter krepi občutek za lepo.
Ocena strokovne žirije:
Strokovna komisija je ocenila, da izpolnjuje vse pogoje za naziv Spretne roke. Izdelki so dovršeni, s spretnostnimi in znanjem avtorica ohranjanja elemente kulturne dediščine, ki mu doda sodobni, avtorski pridih. Z uporabo inovativnih vzgojno-izobraževalnih pristopov samostojno prenaša izročilo na mlade.
festival rokodelcev
Festival rokodelcev je prostor druženja in predstavitev rokodelcev v obliki sejma in delavnic.
© 2024 Festival rokodelcev. Vse pravice pridržane.